Örnek Dönüşüm


Sıkça Sorulan Sorular

1. Örnek dönüşüm nedir? Kentsel dönüşümden farkı nedir?

Örnek dönüşüm, daha güvenli bir hayat, daha iyi bir yuva ve daha huzurlu bir gelecek için ülkemizi ve şehrimizi yeniden yapılandırma projesidir. Hak sahibi rızası olmadan ve istemeden hiç bir dönüşüm işlemi başlamaz. Bu yüzden Üsküdar' ımızda gerçekleştireceğimiz dönüşüm uygulamaları tüm Türkiye' ye model oluşturacağından kentsel dönüşüm yerine örnek dönüşüm diyoruz.

2. Yerinde dönüşümü açıklar mısınız? ( Bu mahalleden gönderilecek miyiz? )

Belediyemizce “Yerinde Dönüşüm” ilkesiyle çalışmalar yürütülmekte olup Örnek Dönüşüm Çalışmaları tamamlandığında daha iyi bir fiziki çevre, daha fazla yeşil alan, yeterli okul sayısı sağlanarak daha güzel koşullarda yaşamanızı amaçlamaktayız. Aynı mahallede, hatta şu an ki binanıza en yakın yerde oturmaya devam edeceksiniz. Yerinde dönüşümün temel hedefi işte budur.

3. Dönüşümü zenginler için mi yapıyorsunuz?

Hayır. Yerinde dönüşüm için çalışmalar yürütüyoruz ve bölgede yaşayan herkesin aynı yerde, daha iyi koşullarda yaşamaya devam etmesini hedefliyoruz.

4. Taşınma yardımı yapılacak mı?

Evet, riskli yapıda ikamet eden kiracılara yapılacak. 1720 TL taşınma yardımı olacaktır.

5. Daireleri gösteren broşür var mı?

Arsa sahibi olan hissedarlar arasında 2/3 çoğunluk sağlanarak anlaşma yaptığınızda projeniz hazırlanarak belediye onayına sunulur. Projeleriniz bu aşamada sizden gelen talepler doğrultusunda belirlenecektir. Belediyemizin sunduğu görseller sadece örnek proje görselleridir.

6. Dönüşüm sürecinde belirli bir müteahhitle mi çalışmak zorundayız? Yada toki ile anlaşmak şart mı?

Belediye olarak size öncelikli kooperatif kurarak kendinizin yapmasını tavsiye ediyoruz. Bunun dışında TOKİ ve Kiptaş gibi kamu kurumları ile anlaşma sağlayabilirsiniz. Yapım için istediğiniz yöntemi seçebilirsiniz. (Kooperatif, TOKİ, müteahhit) İstediğiniz bir müteahhit ile de anlaşabilirsiniz.

7. Dönüşüm istemiyorum. Ne olacak?

Siz istemedikten sonra kimse zorla gelip sizin evinizi yıkmaz yıkamaz. Evlerinizde oturmaya devam edeceksiniz. Bizim tüm bu çalışmalarımız sizleri örnek dönüşüm sürecine özendirerek dahil etmek ve deprem öncesinde daha sağlıklı binalara geçmenizi sağlamak. Dolayısıyla siz istemedikten sonra size rağmen dönüşüm olmaz.

8. Oluşturacağınız model hakkında bilgi verir misiniz?

Biz Üsküdarda belirlediğimiz ilkeler doğrultusunda örnek dönüşüme başladık. Bu ilkeler:

  • Yerinde dönüşüm yapılacak olup herkes kendi yerinde kalabilecektir.
  • Mimari olarak Üsküdar ilçemizin kültürel değerlerine uygun projeler geliştirilecektir.
  • Örnek Dönüşüm arsa sahibi olan hissedarlar arasında 2/3 çoğunluğun talebi ile başlayacak, sizler çoğunluk olarak istemediğiniz sürece sizin parselinizde dönüşüm başlamayacaktır. Gönüllülük esastır.
  • Mahalle dokumuz devam edecek, siteleşme olmayacaktır.
  • Araçlarınız için park yeri sorunu bitecek, binalarınızın zemin altı katlarında kapalı otoparklarınız yapılacaktır.
  • Yeni, düzenli ve estetik yerleşim alanları ile bölgede yeni yapılan konutların maddi değeri artacaktır.
  • Sosyal ve teknik alt yapı ihtiyaçlarını yeterli ölçüye ve çağdaş kent yaşamının gerektirdiği kaliteye kavuşturulacak, yeni donatı alanları (okul, hastane, park vb. alanlar) oluşacaktır.

9. Yavuztürk Mahallesinde 20000 m² hisseli parselde 3 katlı binam var, binayı dıştan kaplama yapmak istiyorum masraf yapacağım sonra Belediye dönüşüm için yıkar mı?

Örnek Dönüşüm tamamen gönüllülük esasına dayanır. Yani siz isterseniz binanız yıkılır. Arsa sahibi olan hissedarlar arasında 2/3 oranında çoğunluk sağlanıp bir anlaşma yapılana kadar binanız yıkılmaz.

10. Tapu benim üzerime çocuklarım kira yardımı alabilecek mi?

Yasa gereği sadece ikamet eden hak sahiplerine kira yardımı ödemesi yapılmakta olup ancak yapım aşamasında kimsenin mağdur edilmemesi için çalışılacaktır.

11. TOKİ ile ilgili görüşmeler ne zaman başlayacak?

Yaklaşık 2 ay içerisinde pilot bölgemizde görüşmeler başlayacaktır.

12. Çamlıca bölgesindeki durum nedir? ( Kaç daire alacağım, neden TOKİ, TOKİ’den başkası olmaz mı, Kaç m² daire, TOKİ ne zaman ofis açacak?)

Ofis yaklaşık 2 ay içerisinde açılacak. Tapudaki hisseniz oranında daire sahibi olacaksınız. İyi bir proje hazırlanıyor ve herhangi bir mağduriyet yaşanmayacaktır

13. Merkez- Altunizade bölgesinde oturuyorum. Kat artışı oldu mu?

Örnek Dönüşüm çalışmalarına Üsküdar’ın imar anlamında önemli sorunu olan Gerigörünüm ve Etkilenme Bölgesinden başlanılmış olup Merkez ve Altunizade bölgeleri bu kapsamda yer almamaktadır. Ancak meri imar planı kapsamında binanızı yeniden yapabilmenize yönelik destekler bulunmaktadır.

14. Arsa sahibi olan hissedarlar arasında 2/3 çoğunluğu sağlamak çok zor, bu konuda belediye tarafından yürütülen bir çalışma var mı?

Uluslararası hukuk ve ulusal hukukta mülkiyet esastır bu yüzden öncelikle sizlerin bu konuda karar vererek çoğunluğu sağlaması gerekmektedir. Ancak, belediyemiz halk toplantıları yaparak, örnek dönüşüm ofisleri açarak, broşürler ile bilgilendirerek ve pilot projeler ile tüm vatandaşları teşvik etmekte, arsa sahibi olan hissedarlar arasında 2/3 çoğunluğu sağlayabilmenize destek vermek üzere başvuru formları dağıtmakta ve çoğunluk sağlandığında sizleri bir araya getirmektedir. Çoğunluk istemezse dönüşüm başlamayacaktır.

15. Ünalan’da oturuyorum. Kat artışı oldu mu?

Örnek Dönüşüm çalışmalarına Üsküdar’ın imar anlamında önemli sorunu olan Gerigörünüm ve Etkilenme Bölgesinden başlanılmıştır ancak sizin bölgenizde de imar planlarımız birleşmeniz halinde Örnek Dönüşüme imkan vermektedir.

16. TOKİ’nin avantajları nedir?

TOKİ bir devlet kurumu olmasından kaynaklı olarak evlerinizi Üsküdar dokusuna uygun bir şekilde yapacaktır. Ayrıca arsa metrekareniz kapsamında size verilen daireler mevcut daire sayınızdan az çıkıyor ise bu daireleri maliyetine alabilmeniz mümkün olacaktır.

17. Niye müstakil olarak yapamıyorum? Arsamı bölebilir miyim?

Arsanızı imar planında belirtilen koşullara göre %100 muvafakat sağlayarak gerekli evraklar ile başvuru yapmanız durumunda bölmek mümkündür. Ancak bu yöntemde razı olmayan bir kişi dahi tüm işlemi iptal eder. Örnek Dönüşümde ise hep birlikte iyi bir proje hazırlanarak iskanlı daireler alabilirsiniz.

18. Evim Park Alanında- Okul Alanında kalıyor. Dönüşümden faydalanamayacak mıyım?

Öncelikle mevcut yerinizin bu alanlarda kalması size hiçbir hak kaybı yaşatmayacaktır çünkü imar hakkınızı sanki bu terkler alınmamış gibi verilecektir ve mevcut yerinize en yakın yerden dairelerinizi alacaksınız. Eğer çoğunluğu oluşturup dönüşüme başvurmazsanız eviniz yıkılıp park, okul vb donatı alanı yapılmayacaktır. Dönüşüm çalışmaları bittiğinde bölgemizde çok sayıda okul park alanı cami kültür tesis alanı yer alacak olup daha iyi bir çevrede yaşayacaksınız ve bu alanlar dairelerinizin değerini artıracaktır.

19. Zaman sınırlaması var mı?

Zaman sınırlaması olmamakla birlikte deprem ve diğer afetlere dayanıklı binalarda daha iyi fiziksel koşullarda yaşamanız için Örnek Dönüşüm çalışmalarına bir an önce katılmanızı tavsiye ediyoruz.